Zima na Galapagos – jaka pogoda i temperatura, co robić?

26 listopada, 2024 Tagi , , ,

Niezapomniana przygoda w otoczeniu egzotycznej przyrody to coś, co brzmi bardzo ciekawie, prawda? Jeśli chodzi o konkrety, na pewno warto zastanowić się nad Wyspami Galapagos.

Gdzie znajdziemy Wyspy Galapagos?

Bardzo możliwe, że wiele osób zastanawia się teraz nad tym kierunkiem. Jeżeli są jakieś wątpliwości, warto wiedzieć, że chodzi o archipelag pochodzenia wulkanicznego. Archipelag ten jest rozrzucony na obszarze Oceanu Spokojnego (około 70 000 km²). Warto też podkreślić, że mowa o terenie położonym 906 km na zachód od kontynentalnego Ekwadoru. Tym samym zwiedzanie Wysp Galapagos może być połączone z odwiedzeniem tego kraju.

Zima na Galapagos

Skała oprawiona w tunel innej skały w morzu - Skała Kickera (lew śpiący) oprawiona w tunel Wzgórza Czarownic - Wyspa San Cristobal - Wyspy Galapagos - Ekwador
Wyspa San Cristobal – Wyspy Galapagos – Ekwador, licencja: shutterstock/By Florencia Colombatti

Oczywiście w przypadku każdego kierunku mogą pojawić się pewne wątpliwości. Wystarczy pomyśleć o miesiącach zimowych. Nasze skojarzenie z zimą to temat, którego chyba nie trzeba jakoś specjalnie rozwijać. Niemniej klimat na Galapagos jest zupełnie inny od tego, co mamy w Polsce. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że miesiąc wyjazdu nie ma większego znaczenia. Gdyby jednak pojawiały się jakieś wątpliwości, po prostu czytaj dalej.

Galapagos – pogoda w listopadzie

Jeśli chodzi o listopad, sytuacja przedstawia się tak, że średnia temperatura w ciągu dnia powinna wynosić około 30°C. W nocy również jest bardzo ciepło, ponieważ temperatury powinny wskazywać ponad 20°C. Co do opadów, realia można porównać do tego, co dzieje się w Polsce w listopadzie – kilka dni z opadami i, co najważniejsze, ulew nie należy się spodziewać.

Zima na Galapagos – pogoda w grudniu

Temperatura w grudniu jest zbliżona do tej z listopada. Jeśli chodzi o opady, sytuacja wygląda już nieco inaczej, co jednak nie oznacza, że jest się czym martwić. Opady są dosłownie symboliczne. Nie należy spodziewać się wielu dni z deszczem.

Galapagos – pogoda w styczniu

Turystka na Galapagos, fot. shutterstock.com
Turystka na Galapagos, fot. shutterstock.com

W styczniu powinno być nieco cieplej niż w listopadzie i grudniu. Dotyczy to zarówno temperatury w dzień, jak i w nocy. Opady powinny być nieco obfitsze – można spodziewać się mniej więcej jednej trzeciej miesiąca z opadami. Jeśli chodzi o konkrety, należy liczyć się z tym, że łączna suma opadów przekroczy 50 mm.

Zima na Galapagos – pogoda w lutym

W lutym jest jeszcze cieplej niż w styczniu. Różnica w stosunku do poprzednich miesięcy jest jednak symboliczna. Jeśli chodzi o deszcz, opadów będzie więcej niż w styczniu – prawdopodobnie ponad 60 mm. Niemniej częstotliwość deszczu jest podobna do tego, co można zaobserwować miesiąc wcześniej.

Galapagos – pogoda w marcu

Marzec to, co nie powinno nikogo dziwić, kolejny miesiąc z upałami. Jeśli chodzi o opady, nie można mówić o rewolucji. Warto jednak zauważyć, że deszczu powinno być nieco mniej niż w lutym czy styczniu.

Atrakcje na Galapagos

Pogoda i klimat to czynniki, które mają spory wpływ na odbiór danego kierunku. Na koniec jednak wszystko sprowadza się do tego, jakie atrakcje na nas czekają. Można mówić o różnych oczekiwaniach (jesteśmy w końcu różni), ale przede wszystkim należy zaznaczyć, że Galapagos to kierunek gwarantujący niezliczone walory przyrodnicze. Jeśli chodzi o konkrety, bez wątpienia warto zobaczyć:

  • Park Narodowy Galapagos – istnieje już 65 lat i, co ciekawe, zajmuje blisko cały teren archipelagu (97%). Park ten od 1978 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Sierra Negra – jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na wyspach, który gwarantuje naprawdę fantastyczne widoki.
  • Rezerwaty Geochelone – odbywają się tam specjalistyczne programy ochrony żółwi lądowych. Warto też dodać, że to miejsca oferujące zajęcia edukacyjne połączone z możliwością obserwacji zwierząt.
  • Stacja Badawcza Charlesa Darwina – to świetny punkt startowy dla wszystkich, którzy myślą o rodzinnej wyprawie.

Możliwości jest wiele i, jak można się domyślić, to wciąż nie jest wszystko, czego można oczekiwać. Warto też dodać, że zawsze znaczenie ma charakter wyjazdu. Samodzielny wyjazd nigdy nie będzie tym samym co np. rodzinna wycieczka.

Poprzedni

Wiosna na Galapagos – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

TOP 10 atrakcji na Galapagos, co zobaczyć i zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz