Galapagos – co warto zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

7 lutego, 2024 Tagi , , , , , , , ,

Chociaż istnieje wiele pięknych miejsc na świecie, to niewiele może konkurować z atrakcjami Wysp Galapagos. Niezależnie od tego, czy szukasz dziewiczej plaży, na której możesz się zrelaksować, czy też chcesz podziwiać przyrodę, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś, to Galapagos z pewnością Cię nie zawiedzie. Ten wpisany w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO archipelag, leżący u wybrzeży Ekwadoru w Ameryce Południowej, ma wiele do zaoferowania. Planujesz wakacje na Galapagos? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz najlepsze noclegi, miejsca oraz plaże warte odwiedzenia na Wyspach Galapagos!

Gdzie leżą Wyspy Galapagos?

Archipiélago de Colón – Wyspy Galapagos nazywane także Wyspami Żółwimi to archipelag wulkanicznych wysp leżących na Oceanie Spokojnym, w Ekwadorze, oddalonych o około 975 kilometrów od zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Archipelag ten składa się z 13 dużych wysp i sześciu małych wysepek. Odizolowane tereny tych wysp stanowią schronienie dla ogromnej różnorodności gatunków zwierząt i roślin. Ponadto zainspirowały one Karola Darwina do stworzenia teorii ewolucji.

Archipelag Galapagos – najpopularniejsze wyspy

Wyspa Isabela

 • Populacja: 2,000 osób
 • Powierzchnia: 4 588 km2
 • Najwyższy szczyt: Wolf 1 707 m n.p.m.
 • Godne uwagi dzikie zwierzęta: Wieloryby, delfiny, pingwiny z Galapagos, żółwie olbrzymie z Galapagos, kormorany nielotne.
 • Najważniejsze atrakcje: Punta Vicente Roca, Tagus Cove, krater wulkanu Sierra Negra, Zatoka Elizabeth, Centrum Żółwi, Ściana Łez, Puerto Villamil.

Co zobaczyć na wyspie Isabel?

Wyspa Isabela wyróżnia się tym, że jest największą z całego archipelagu. Ta wyspa powstała z połączenia 6 wulkanów. Pięć z nich pozostaje aktywnych, co oznacza, że erupcje są nadal częstym zjawiskiem. Wulkan Wolf wznosi się na wysokość 1 707 m n.p.m., co czyni go najwyższym szczytem na Galapagos. Tymczasem wędrówka na wulkan Sierra Negra jest największą atrakcją, ponieważ to drugi co do wielkości aktywny krater na świecie. Zanim wyspy wulkaniczne połączyły się, tworząc dzisiejszą wyspę Isabel, każda z nich była domem dla podgatunku żółwi. Dlatego też na wyspie Isabela żyje więcej gatunków żółwi olbrzymich niż na pozostałych wyspach. Jeśli interesujesz się tymi łagodnymi zwierzętami więcej możesz dowiedzić się w Tortoise Center of Isabela.

Punta Vicente Roca i Elizabeth Bay są również warte odwiedzenia, szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania i snorkelingu. Możesz pływać wśród zielonych żółwi i gigantycznych koników morskich. Kolejną atrakcją jest Tagus Cove – laguna kraterowa. Dawniej przepływali tędy piraci i wielorybnicy, a niektórzy z nich pozostawili swoje imiona wyryte na skalistych klifach. Na południu wyspy znajduje się jedna z niewielu osad ludzkich na Galapagos – miejscowość Puerto Villamil. Znajduje się tam kilka obiektów turystycznych, w tym hotele oraz restauracje. Na uwagę zasługuje także „Ściana Łez”, którą  zbudowali więźniowie. Jest ona ponurym wspomnieniem historii wyspy jako byłej kolonii karnej.

Wyspa Santa Cruz 

 • Populacja: 12,000 osób
 • Powierzchnia: 986 km2
 • Najwyższy szczyt – Cerro Crocker – 864 m n.p.m.
 • Godne uwagi dzikie zwierzęta: Żółw olbrzymi z Galapagos, legwan morski, legwan lądowy, lew morski z Galapagos, kraby Grapsus grapsus.
 • Najważniejsze atrakcje: Puerto Ayora, Instytut badawczy im. Karola Darwina, rezerwaty żółwi olbrzymich, tunele lawowe, Los Gemelos, plaża Tortuga Bay

Co zobaczyć na wyspie Santa Cruz?

Santa Cruz jest najbardziej zaludnioną i drugą co do wielkości wyspą na Galapagos. W Puerto Ayora, jej największym mieście, można odwiedzić Stację Badawczą Karola Darwina. To założone przez UNESCO centrum zbudowano w 1959 roku. Jego celem jest badanie i ochrona cennej dzikiej przyrody na wyspach. Centrum jest odpowiedzialne za przywrócenie zagrożonego żółwia olbrzymiego Galapagos. W niewielkiej odległości od miasta znajduje się jedna z najbardziej malowniczych plaż Galapagos – Tortuga Bay. Natomiast jałowe wybrzeże jest domem dla legwanów morskich, pelikanów brunatnych i krabów Grapsus grapsus. Z kolei wnętrze wyspy składa się z bujnych, zielonych wyżyn. Warto odwiedzić tu rezerwaty żółwi olbrzymich i Los Gemelos – bliźniacze kratery. Te zapadliska powstały w wyniku zawalenia się części ziemi. Obszar ten jest domem dla wielu legwanów morskich i pingwinów Galapagos. 

Wyspa Fernandina

 • Populacja: Niezamieszkana
 • Powierzchnia: 642 km2
 • Najwyższy szczyt: La Cumbre 1,476 m n.p.m.
 • Godne uwagi dzikie zwierzęta: Kormorany nielotne, pingwiny z Galapagos, legwany morskie.
 • Najważniejsze atrakcje: Punta Espinosa

Co zobaczyć na wyspie Fernandina?

Wyspa Fernandina jest geologicznie najmłodszą z całego archipelagu Galapagos. Znajduje się ona na zachód od wyspy Isabel, co czyni ją najbardziej wysuniętą na zachód wyspą archipelagu. Wyspa została uformowana przez wulkan La Cumbre, który pozostaje najbardziej aktywnym wulkanem na wszystkich wyspach. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w styczniu 2020 roku. Aktywność wulkaniczna pozostawiła na wyspie niewielką roślinność. Jedynie namorzyny i kaktusy lawowe przystosowały się do panujących tu trudnych warunków. Rośliny te można znaleźć rozproszone po całej wyspie. Fernandina jest jedną z dwóch wysp, na których można spotkać nielotne kormorany. Ptaki te są doskonałym przykładem, jak różne gatunki przystosowały się do swojego środowiska na Galapagos. Naukowcy stawiają hipotezę, że straciły one zdolność latania z powodu braku drapieżników. Zamiast tego są doskonałymi pływakami i wykorzystują tę umiejętność do łapania ryb. Istnieje również spora populacja legwanów lądowych. Żyją one na wulkanicznych klifach wyspy.

Jedynym miejscem odwiedzanym przez turystów na Fernandinie jest Punta Espinosa, znajdująca się na północno-wschodnim krańcu wyspy. Spacerując po tym miejscu, zauważysz jego jałowy krajobraz i zastygłe strumienie lawy.  Z kolei bogata w składniki odżywcze woda tego obszaru przyciąga mnóstwo ryb. To sprawia, że jest to świetne miejsce do obserwacji mant, młotów, rekinów wielorybich i delfinów. Znajdziesz tu również największą kolonię legwanów morskich. 

Wyspa San Cristobal

 • Populacja: 6,000 osób
 • Powierzchnia: 557 km2
 • Najwyższy szczyt: Cerro San Joaquín 730 m n.p.m.
 • Godne uwagi dzikie zwierzęta: Cyraneczka czerwononoga, Cyraneczka niebieskonoga, Żółw olbrzymi z Galapagos
 • Najważniejsze atrakcje: Centro de Interpretación Ambiental Gianni Arismendy, Kicker Rock, Punta Pitt, Cerro Brujo, La Galapaguera, Puerto Baquerizo Moreno, Jezioro El Junco.

Co zobaczyć na wyspie San Cristobal?

Istnieje wiele interesujących faktów na temat wyspy San Cristobal. Jest ona najbardziej wysuniętą na wschód wyspą archipelagu Galapagos. Poza tym jest to jedna z najstarszych wysp, która powstała w wyniku połączenia wygasłych wulkanów. Była to również pierwsza wyspa na Galapagos, która została na stałe zamieszkana przez ludzi. Osadników przyciągnęło tu jedyne słodkowodne jezioro w całym regionie – El Junco. Ponadto jest to druga najbardziej zaludniona wyspa po Santa Cruz. Jej największą osadą jest Puerto Baquerizo Moreno – stolica całej prowincji Galapagos. W tym malowniczym mieście znajduje się wiele hoteli i nadmorskich restauracji. Warto odwiedzić także Centro de Interpretación Ambiental Gianni Arismendy, gdzie dowiedziesz się więcej o historii naturalnej i ludzkiej tego obszaru.

Wyspa Floreana

 • Populacja: około 100 osób
 • Powierzchnia: 174 km2
 • Najwyższy szczyt: Cerro Pajas 640 m n.p.m
 • Godne uwagi dzikie zwierzęta: Flamingi, Przedrzeźniacz Floreana, żółwie morskie.
 • Największe atrakcje: Cormorant Point, Post Office Bay, Devil’s Crown, Puerto Velasco Ibarra.

Co zobaczyć na wyspie Floreana?

Co ciekawe, Floreana była pierwszą wyspą zamieszkaną przez ludzi. Większość ludzi mieszka w Puerto Velasco Ibarra, małej miejscowości leżącej na zachodnim wybrzeżu wyspy. Znajduje się tu kilka hoteli i restauracji, chociaż zaplecze turystyczne jest tu bardzo ograniczone. Wyspa Floreana ma fascynującą historię. Od 1600 roku na Floreanie zatrzymywali się wielorybnicy, piraci i inni poszukiwacze przygód. To właśnie grupa wielorybników w XIX wieku ustawiła drewnianą beczkę w Zatoce Pocztowej. Marynarze mogli zostawiać tu listy z wypisanymi na nich adresami. Za każdym razem, gdy któryś z nich opuszczał wyspę, zabierał ze sobą wszystkie listy, które był w stanie dostarczyć osobiście. Ten system przesyłania wiadomości pozwolił ludziom na morzu pozostać w kontakcie z bliskimi w domu. Odwiedzający nadal mogą odwiedzić to historyczne miejsce i uczestniczyć w tradycji dostarczania poczty innym podróżnikom.

Wyspa Española

 • Populacja: Niezamieszkana
 • Powierzchnia: 60 km2
 • Najwyższe wzniesienie: 206 m n.p.m.
 • Godne uwagi dzikie zwierzęta: Albatros falisty, nurzyk błękitnopłetwy, jaszczurka Española lava, jaszczurka Española mockingbird.
 • Najważniejsze atrakcje: Punta Suarez, Gardner Bay.

Co warto zobaczyć na wyspie Española ?

Española jest jedną z najstarszych i najbardziej nizinnych wysp na Galapagos. Jest to także jedyne miejsce na świecie, gdzie można znaleźć gniazdo albatrosa falistego, który gromadzi się tutaj w okresie godowym, od kwietnia do grudnia. Na uwagę zasługuje ich ciekawy rytuał godowy, który obejmuje brodzenie, krążenie dziobem i dziwne odgłosy. Co ciekawe, gdy para się połączy, pozostają partnerami na całe życie.

Wyspa Plaza Sur

 • Populacja: Niezamieszkana
 • Powierzchnia: 130 m2
 • Maksymalna wysokość: 23 m n.p.m.
 • Godne uwagi dzikie zwierzęta: Lew morski z Galapagos, legwan lądowy, legwan morski, kraby Sally Lightfoot.
 • Największe atrakcje: Obserwowanie rzadkich legwanów hybrydowych, największa kolonia lwów morskich, obserwowanie ptaków, malownicze krajobrazy Sesuvium.

Co zobaczyć na wyspie Plaza Sur?

Plaza Sur znajduje się w środkowej części archipelagu i jest ona jedną z najmniejszych, którą mogą zwiedzać turyści. Ta niewielka wysepka została uformowana przez lawę poduszkową, czyli wypiętrzenie lawy, która ostygła tuż pod powierzchnią morza. Pomimo niewielkich rozmiarów, Plaza Sur jest domem dla ogromnej ilości gatunków flory oraz fauny. Nad wyspą szybują różne ptaki morskie, w tym mewy, fregaty wielkie i nurzyki. Jednak największą atrakcją tej wyspy jest niezliczona liczba lwów morskich, które można spotkać na tutejszym skalistym wybrzeżu.

Galapagos – najpiękniejsze plaże

Tartuga Bay – Santa Cruz

Zatoka Tortuga znajduje się na południowym brzegu wyspy Santa Cruz, na zachód od turystycznego miasta Puerto Ayora. Większość osób odwiedzających ten odcinek wybrzeża uważa to miejsce za jedno z najpiękniejszych na Galapagos. Istnieją dwa sposoby dotarcia do tego miejsca, albo drogą morską-  taksówkami morskimi, które odpływają z przystani pasażerskiej Puerto Ayora, albo drogą lądową – około 2-kilometrowym szlakiem pieszym.

Puerto Chino – San Cristobal

Plaża Puerto Chino jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej odosobnionych plaż na wyspie San Cristobal. Praktycznie nie ma tu turystów, więc można sppokojnie nurkować, opalać się, a nawet surfować. Przy odrobinie szczęścia można nawet spotkać lwy morskie. Aby dotrzeć na tę plażę, należy wynająć taksówkę.

Cerro Brujo – San Cristobal

Co ciekawe, ta malownicza plaża była jednym z pierwszych miejsc, które odwiedził Karol Darwin. Jej dość odległa lokalizacj sprawia, że nie zobaczysz tu tłumów ludzi. Biały piasek na plaży Cerro Brujo jest niezwykle delikatny i jedwabisty w dotyku, natomiast woda morska mieni się turkusowymi kolorami. Z pewnością zdjęcia nie oddają piękna i wyjątkowości tej plaży. 

Gardner Bay –  Española

Gardner Bay na wyspie Española to długi odcinek plaży z białym piaskiem koralowym, który jest domem dla kolonii lwów morskich. Ta oszałamiająco piękna plaża jest odosobniona, więc jest idealnym miejscem na relaks i pływanie w spokojnych wodach. Wokół małej wysepki znajdującej się w pobliżu plaży można również nurkować.

Playa Dorada – Bartolomé

Playa Dorada jest nieco inna niż większość plaż na Galapagos. Nie ma tu białego i delikatnego w dotyku piasku i turkusowej wody. Jednak największym atutem tego wybrzeża jest górujący nad plażą wulkan i skała wystająca z oceanu na końcu plaży.

Las Grietas – Santa Cruz

Las Grietas nie jest to plaża, ale miejsce, które warto zobaczyć. Nazwa tego miejsca oznacza „szczeliny” i z pewnością jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na wyspach Galapagos. Jest to miejsce idealne do pływania znajdujące się pomiędzy dwoma wysokimi klifami. Las Grietas znajduje się bardzo blisko Puerto Ayora, a jego zwiedzanie zajmuje kilka godzin, więc można je łatwo połączyć z innymi atrakcjami.

Galapagos – co zobaczyć?

Instytut badawczy im. Karola Darwina – Santa Cruz

Instytut nazwano na cześć człowieka, który rozsławił wyspy – Karola Darwina. Zlokalizowany jest on na wyspie Santa Cruz, w Puerto Ayora. Instytut można zwiedzać. 

Pirackie jaskinie – Floreana

Floreana jest najmniej rozwiniętą z zamieszkałych wysp i być może dlatego piraci wybrali ją jako swoją kryjówkę oraz miejsce do przechowywania swoich nielegalnie zdobytych zysków. 

Tunele z lawy – Santa Cruz

W wiosce Bellavista, na wyżynach wyspy Santa Cruz znajdują się tunele lawowowe. Zostały one utworzone przez płynącą lawę. Tunele lawowe znajdują się około 7 km od Puerto Ayora – głównego miasta, na wyspie Santa Cruz.

Galapaguera de Cerro Colorado – San Cristobal

„Galapaguera de Cerro Colorado” lub „Centro de Crianza de Tortugas Terrestres David Rodriguez” to rezerwat żółwi olbrzymich na San Cristobal. Warto wiedzieć, że każda główna wyspa ma swój własny, a ten na San Cristobal jest jednym z największych. Na jego terenie można zobaczyć żółwie w różnym wieku i wielkości, od młodych po dorosłe osobniki. Jest to ośrodek hodowlany, który ratuje jaja żółwi, aby zwiększyć szanse na przeżycie.

Kiedy zaplanować wakacje na Galapagos?

Wyspy Galapagos, położone na Oceanie Spokojnym, około tysiąca kilometrów na zachód od Ekwadoru, mają specyficzny klimat. Tropikalny i półpustynny, z gorącą, stosunkowo deszczową porą roku od stycznia do maja oraz chłodną, suchą i mglistą porą roku od lipca do listopada.Krajobrazy na Galapagos są dość jałowe, z wyjątkiem wyżyn znajdujących się na największych wyspach, na których padają bardziej obfite deszcze.Jak zauważył już Karol Darwin, który przebywał na wyspach i był zaintrygowany żyjącymi tu gatunkami, panujący tu klimat jest chłodniejszy niż można by się spodziewać po miejscu położonym w pobliżu równika. Wynika to z zimnego Prądu Humboldta (nazywanego także Prądem Peruwiańskim), który dociera do tego obszaru.

Na Galapagos można tak naprawdę wyróżnić dwie pory roku: ciepły sezon od stycznia do maja, z maksymalnymi temperaturami około 29/30 °C i stosunkowo chłodny sezon od lipca do listopada, zwany Garúa, z temperaturami dziennymi około 26/27 °C. Grudzień i czerwiec to miesiące przejściowe. W stosunkowo chłodnym okresie od lipca do listopada temperatury w nocy pozostają na poziomie, około 20/21 °C, ale wieje umiarkowany południowy wiatr, ponadto często występują mgły, które powodują kondensację drobnych kropelek (zwanych garúa, od których sezon bierze swoją nazwę). Niebo jest wówczas także często zasłonięte przez niskie chmury (z powodu inwersji termicznej generowanej przez chłodny prąd morski).

Wynajem samochodu na Galapagos

Sieć dróg na Wyspach Galapagos jest bardzo ograniczona. Istnieje jednak kilka wypożyczalni samochodów, które działają na wyspach dla tych, którzy są zainteresowani odkrywaniem ich na własną rękę. Warto także wynająć taksówki, jeśli wolisz podróżować z osobami znającymi tutejsze drogi. Niektórzy taksówkarze pobierają opłatę w wysokości około 60 USD za zwiedzanie wyspy przez cały dzień. 

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na Galapagos

Gran Hostal Tintorera

Gran Hostal Tintorera położony jest w Puerto Villamil, na wyspie Isabela w Galapagos, zaledwie 350 metrów od plaży. W cenę zakwaterowania wliczone jest bezpłatne WiFi oraz amerykańskie śniadanie.

El Rincón de George

El Rincón de George na wyspie Isabela oferuje różne opcje zakwaterowania, w tym pokoje rodzinne, w których zapewniono bezpłatne WiFi oraz aneks kuchenny.

Hotel La Jungla

Hotel La Jungla położony jest w miejscowości Puerto Villamil, w pobliżu plaży Puerto Villamil. W ofercie dostępny jest ogród, prywatny parking oraz wspólny salon. Do dyspozycji Gości jest także wspólna kuchnia, obsługa pokoju oraz bezpłatne WiFi na terenie całego hotelu La Jungla.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi na Galapagos

Hotel Blu Galapagos Sustainable Waterfront Lodge

Hotel Blue Galapagos oferuje luksusowe zakwaterowanie z widokiem na ocean w Puerto Ayora, największym mieście archipelagu Galapagos. Klimatyzowane pokoje w hotelu Blue Galapagos wyposażone są w stylowe meble, telewizor, bezpłatne WiFi a także inne udogodnienia.

Hotel Isamar

Obiekt znajduje się na wyspie Isabel, w miejscowości Puerto Villamil, zaledwie kilka kroków od plaży. Oferuje on także usługi konsjerża, ogród, dostęp do bezprzewodowego Internetu na terenie całego hotelu oraz bar. Obsługa chętnie pomaga także w organizacji wycieczek po Galapagos.

Hotel Albemarle

To kolejne miejsce, które oferuje luksusowe wakacje na Galapagos. Obiekt mieści się w budynku urządzonym w stylu śródziemnomorskim, który położony jest tuż przy plaży Cuna del Sol. Do dyspozycji Gości są m.in.: odkryty basen, klimatyzowane pokoje z malowniczym widokiem na ocean lub basen.

TOP 3 noclegi na Galapagos w przystępnej cenie

Hotel Los Algarrobos

Hotel Los Algarrobos położony jest w miejscowości Puerto Banquerizo Moreno, około 300 metrów od plaży Playa Mann, na wyspie San Cristobal. W cenę zakwaterowania wliczone jest śniadanie i bezpłatny dostęp do WiFi. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor, szafę, klimatyzację a także łazienkę z prysznicem i toaletą.

Hotel Galapagos Suites B&B

Hotel Galapagos Suites B&B w Puerto Ayora, na wyspie Santa Cruz to kolejne miejsce, które oferuje zakwaterowanie w w przystępnej cenie na Galapagos. Ten butikowy hotel znajduje się około 5 minut spacerem od plaży i oferuje pokoje z balkonem.

La Peregrina Galapagos B&B

La Peregrina Galapagos B&B położony jest około 15 minut spacerem od plaży Playa de los Alemanes, w Puerto Ayora, na wyspie Santa Cruz. W pomieszczeniach ogólnodostępnych można oczywiście korzystać z bezpłatnego WiFi. Każdy pokój jest klimatyzowany i posiada łazienkę z prysznicem. Z okien roztacza się ładny widok na ogród.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Ceny na Galapagos, koszty życia i utrzymania

Gdzie się zatrzymać na Galapagos – noclegi i hotele

Następny

Dodaj komentarz