Archipelag Galapagos – jakie wyspy wchodzą w skład Galapagos?

5 lutego, 2024 Tagi , ,

Wyspy Galapagos są jednym z coraz popularniejszych kierunków wakacyjnych. Archipelag, który administracyjnie przynależy do Ekwadoru, składa się z aż 61 wysp i wysepek rozrzuconych nieopodal siebie na wysokości równika. Oczywiście jedynie największe wyspy są zamieszkane i posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Wobec tego, jeśli wybierasz się na Galapagos, to poznaj wyspy, które wchodzą w skład całego archipelagu!

Archipelag Galapagos – co musisz o nim wiedzieć?

Galapagos, czy też Wyspy Żółwie administracyjnie przynależą od Ekwadoru. Co jest jednak ciekawe, mniejsze wysepki archipelagu bardzo często posiadają nazwę w języku hiszpańskim i angielskim lub tylko angielskim. Głównie zostały one nadane na cześć brytyjskich rodów królewskich lub statków, które na te wyspy dotarły jako pierwsze. Teoretycznie, wszystkie z 61 wysp oraz wysepek mają przypisaną swoją nazwę. Jednocześnie wielu specjalistów zakłada, że Galapagos składa się jedynie z 19 wysp. Wliczone zostały jedynie największe i nieco mniejsze z nich z pominięciem niezamieszkanych wysepek. Finalnie, ważną informacją jest również to, że na Galapagos na stałe mieszka jedynie 25 tysięcy osób.

Największe wyspy Galapagos

Archipelag Galapagos składa się z 13 większych wysp. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • San Cristobal – jest to piąta, największa wyspa w archipelagu Galapagos, gdzie znajduje się także prowincja tego kantonu – Puerto Baquerizo Moreno. Jest to zarazem jedno z większych miast Galapagos, w którym mieszka na stałe około 5 tysięcy mieszkańców.
  • Isabela – to z kolei największa wyspa w archipelagu Galapagos, na której znajduje się administracyjna siedziba kantonu – w mieście Puerto Villamil. Miasteczko zamieszkuje 2,1 tysięcy mieszkańców.
  • Santa Cruz – to druga co do wielkości wyspa archipelagu Galapagos, która zamieszkiwana jest przez około 12 tysięcy osób. Znajduje się tam miasteczko Puerto Ayora, które jest jednocześnie największym miastem Galapagos. Skupia praktycznie całą ludność wyspy.

Pozostałe wyspy i wysepki nie są zamieszkane lub znajdują się na nich jedynie niewielkie osady. Wśród nich można wymienić chociażby:

  • Santiago – to wyspa o powierzchni ponad 580 kilometrów kwadratowych, należąca do archipelagu Galapagos;
  • Baltra – leży ona tuż u wybrzeży wyspy Santa Cruz, na której nie ma stałych mieszkańców, aczkolwiek jest lotnisko, które obsługuje większą część kontynentalnego ruchu na Galapagos;
  • Floreana – to jedna z najdalej wysuniętych na południe wysp w archipelagu Galapagos, która jest domem dla różowych flamingów.
  • Bartolome – choć wyspa ta nie jest zamieszkana, to jednak jest na niej zorganizowane wiele atrakcji turystycznych jak np. wypożyczalnia łodzi czy zwiedzanie parku narodowego. 
  • Genovesa – to również bezludna wyspa, aczkolwiek w jej środku znajduje się jezioro, które chętnie odwiedzają turyści.

Pozostałe wyspy i wysepki również nie są zamieszkane, a ich powierzchnia jest znacznie mniejsza, więc turyści raczej się na nie nie wybierają z wizytą.

Podróże po archipelagu Galapagos

Archipelag Galapagos jest dla większości podróżnych wyjątkowo atrakcyjnym celem. Jednocześnie życie skupia się na największych wyspach, na których zlokalizowane są miasta. Tam również znajdziesz świetnie rozwiniętą bazę noclegową oraz gastronomiczną. Jednocześnie musisz wiedzieć, że dosłownie cały archipelag Galapagos skrywa w sobie wiele tajemnic, które możesz odkryć. W przypadku, kiedy wyrazisz chęć zwiedzania pozostałych wysp i wysepek, nawet tych, które są całkowicie bezludne, to będziesz mógł się na taką przyjemność zdecydować. Bardzo często jest to możliwe w towarzystwie lokalnych przewodników, którzy łodziami zabierają turystów na pozostałe wyspy, a następnie oprowadzają ich po pięknych zakamarkach Galapagos. Taka podróż po całym archipelagu z pewnością pozwoli Ci spojrzeć na słynne Wyspy Żółwie z całkiem innej perspektywy. Co więcej, będzie to dla Ciebie także wyjątkowa przygoda.

Autor: Daria Gajewska

Ceny na Galapagos, koszty życia i utrzymania

Następny

1 komentarz do “Archipelag Galapagos – jakie wyspy wchodzą w skład Galapagos?”

  1. Pingback: Ceny na Galapagos, koszty życia i utrzymania - Galapagos.pl

Dodaj komentarz